Spring Series - Ability Category Upgrade Points 2019

by Escape Velocity Cycling Club      Updated: 2019-04-20 15:27:27


Cat 1/2 (Open)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 2-2
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 2-2
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 RIDDELL, Patrick BC99232 Langlois Brown Racing 33 6 (5th) 6 (5th) 2 (4th) 5 (6th) 3 (3rd) 2 (4th) 5 (1st) (23rd) 4 (2nd)
2 MONETTE, Nick BC99563 Mighty Cycling 31 2 8 (3rd) 7 (4th) 10 (1st) 1 (5th) 5 (1st) (DNF)
3 KINNEY, Nigel BC98943 Langlois Brown Racing 27 6 4 (2nd) 3 (8th) 4 (2nd) 4 (2nd) 4 (2nd) 3 (3rd) 5 (1st)
4 KINNEY, Nigel BC090524 Langlois Brown Racing 25 8 10 (1st) 5 (1st) 10 (1st)
5 GILL, grant BC098189 Mighty Cycling 16 17 (9th) 9 (2nd) (DNF) 4 (7th) 3 (3rd) (10th) (DNF)
6 MURISON, Alexander BC097957 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 14 19 9 (2nd) 3 (3rd) (10th) 2 (4th) (DNF)
7 BUCKOSKY, Kyle BC090287 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 14 19 7 (4th) 7 (4th) (20th) (6th)
8 FLETT-BROWN, amiel BC99600 Glotman Simpson Cycling 13 20 (12th) 5 (6th) 8 (3rd) (8th) (8th)
9 WANNOP, Scott BC98925 Mighty Cycling 13 20 4 (7th) 3 (8th) (10th) 6 (5th) (13th) (9th) (9th)
10 FRASER-MARAUN, Alexander BC99218 Hewdog Racing 10 23 (7th) 9 (2nd) 1 (5th)
11 HOMEWOOD, Justin BC99552 Langlois Brown Racing 9 24 5 (1st) (6th) 4 (2nd)
12 BOCKSNICK, Jackson BC99219 Glotman Simpson Cycling 8 25 8 (3rd) (14th) (19th) (DNF)
13 PLANT, Sherwood BC40612 Langlois Brown Racing 7 26 5 (6th) 2 (4th)
14 PLANT, Sherwood BC99220 Langlois Brown Racing 5 28 5 (1st) (13th) (7th) (9th) (9th) (21st)
15 DAVIES, Dylan BC99097 Langlois Brown Racing 5 28 (6th) (DNF) (6th) 5 (1st) (30th) (DNF)
16 WILLCOX, John BC090483 Ride with Rendall 5 28 3 (3rd) (DNF) (15th) (15th) 2 (4th)
17 DAVIES, Dylan BC40655 Langlois Brown Racing 4 29 (13th) 4 (2nd) (DNF)
18 COWLEY, Brendan BC99245 Ride With Rendall 4 29 1 (5th) 3 (3rd) (11th)
19 HORN, Sam BC098458 Mighty Cycling 4 29 4 (7th)
20 MARCOTTE, Vincent BC99001 Langlois Brown Racing 3 30 3 (3rd)
21 ARNOLD, Jem BC98876 Glotman Simpson Cycling 3 30 3 (8th) (DNF) (DNF) (14th) (11th)
22 TRAN, Wilson BC98961 Langlois Brown Racing 2 31 (14th) (DNF) 2 (4th) (24th)
23 MACLEOD, Chris BC99346 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 2 31 (28th) 2 (4th)
24 QUICHO, Carlo 466366 THE PAVEMENT LEAGUE 1 32 1 (5th) (DNF)
25 BROUWER, Mark TEMP Neworld Cycle Team 1 32 1 (5th)
26 KOBYLKA, Tomas BC98857 Gastown Cycling 1 32 (10th) 1 (5th) (DNF)
27 SCHELLENBERG, Thomas BC098089 Applewood Garneau p/b Smart Savvy 1 32 1 (5th) (10th)


Cat 1/2 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 1-1
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 CAMERON, Claire BC98977 Fluevog's Crit Nasty 49 10 (1st) 10 (1st) 5 (1st) 10 (1st) 5 (1st) 4 (2nd) 5 (1st)
2 CANNING, Rachel BC98847 Levine Law Group p/b Huseby.com 16 33 8 (3rd) 8 (3rd) (7th)
3 GILL, Haley BC99043 InstaFund La Prima 14 35 9 (2nd) 5 (1st)
4 MATTHEWS, Krista BC99785 Glotman Simpson Cycling 13 36 5 (6th) 5 (6th) 3 (3rd) (13th)
5 KENNING, Caroline BC98837 Mighty Cycling 12 37 4 (7th) 6 (5th) 2 (4th) (8th) (6th)
6 BUSH, Elle BC40512 Cannondale 12 37 7 (4th) (6th) 5 (6th)
7 TAYLOR, Sonia BC40358 Glotman Simpson Cycling 11 38 2 (4th) 9 (2nd)
8 CARON, Joanie BC000732 Fluevog's Crit Nasty 11 38 7 (4th) 4 (2nd)
9 RUSSELL, Carolyn BC99629 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 11 38 3 (8th) 8 (3rd) (DNF) (10th) (DNF) (14th)
10 BUONASSISI, Angie BC40751 WOWride Cycling Club 10 39 9 (2nd) 1 (5th)
11 BROUWER, Miriam ON74907 The Cyclery Racing 7 42 3 (3rd) (DNF) 4 (2nd)
12 BROWN, Suzie 12345 United Velo 7 42 7 (4th) (DNF)
13 ATTWELL, Erin BC098008 The Cyclery Racing 6 43 4 (2nd) (DNF) 2 (4th)
14 GILLICK, Janna BC092431 Glotman Simpson Cycling 6 43 6 (5th)
15 OUELLET, Anne BC99008 Fluevog's Crit Nasty 6 43 6 (5th) (8th)
16 COLES-LYSTER, Maggie BC090672 Macogep-Argon18-Girondins de Bordeaux p/b Mazda 5 44 5 (1st)
17 SIMONSON, Holly BC99195 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 5 44 2 (4th) 3 (3rd)
18 PAULY, Brenna BC99626 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 4 45 (12th) 4 (2nd)
19 TROYER, Pamela BC098228 Mighty Cycling 4 45 4 (7th) (10th)
20 KIT, Kristen BC095335 InstaFund La Prima 3 46 3 (3rd) (6th)
21 CONEY, Sarah BC090288 LA Sweat 3 46 3 (3rd) (9th)
22 ENNS, Katherine BC99090 Mighty Cycling 3 46 3 (8th) (DNF)
23 GIN, Elizabeth BC090093 Cannondale 2 47 (DNF) (9th) (9th) 2 (4th)
24 SACCIO, Zoe BC097837 Fluevog's Crit Nasty 1 48 1 (5th) (DNF)
25 BESLER, Micaiah 64067 Independent 1 48 (11th) 1 (5th)
26 VAN DAM, Sarah BC092245 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 1 48 1 (5th) (7th)
27 SOH, Jasmine TEMP Trek Red Truck 1 48 1 (5th)


Cat 3 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Aldergrove West-Race 1-1
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 1-1
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 MENNING, Grace PR011740 TaG Cycling Race Team 30 5 (1st) 9 (2nd) 8 (3rd) 4 (2nd) 4 (2nd)
2 BENDLE, Nichola BC40734 Mighty Cycling 24 6 10 (1st) 4 (2nd) 9 (2nd) 1 (5th)
3 CARTER, sarah BC097102 Steed Cycles 24 6 4 (2nd) 8 (3rd) 3 (8th) 5 (1st) 2 (4th) 2 (4th)
4 BUONASSISI, Angie BC40751 WOWride Cycling Club 23 7 10 (1st) 5 (1st) 5 (1st) 3 (3rd)
5 STOLL-DANSEREAU, Annabella BC98947 Cannondale 15 15 5 (1st) 5 (1st) 5 (1st)
6 TRIGG, Jillian PR010466 Fluevog's Crit Nasty 11 19 (DNF) 6 (5th) 2 (4th) 3 (3rd)
7 MARSHALL, Lauren BC98922 Mighty Cycling 10 20 3 (3rd) 7 (4th)
8 WALLIN, Caitlin BC99004 Cannondale 9 21 2 (4th) 4 (2nd) 3 (3rd)
9 UJFALUSI, Lilly BC090057 Cannondale 8 22 (DNF) 4 (2nd) 4 (2nd)
10 DOUGLAS, Dierdre BC99631 7 23 3 (3rd) 4 (7th)
11 FITZMAURICE, Katie BC094162 Glotman Simpson Cycling 5 25 5 (6th)
12 VON BLOEDAU, Lindsey BC090599 Independant 3 27 3 (3rd)
13 MCCAFFREY, Lindsay PR011545 Cyklus 3 27 3 (3rd) (DNF)
14 LEBLOND, Lianne BC99688 Gastown Cycling 2 28 2 (4th)
15 MAJENDIE, Fiona TEMP Independent 1 29 1 (5th)


Cat 4 (Women)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 1-1
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 1-1
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 WUERR, Astrid BC094708 Cannondale 20 4 (7th) 5 (1st) 9 (2nd) 2 (4th)
2 MENNING, Grace PR011740 TaG Cycling Race Team 19 1 7 (4th) 5 (1st) 3 (3rd) 4 (2nd)
3 HOLMES, Jacqueline PR011285 Meraloma Bike Club 15 5 4 (2nd) 8 (3rd) 3 (3rd)
4 SCHINNERL, Sandra PR011476 Escape Velocity 13 7 4 (2nd) 9 (2nd)
5 JOHNSON, Anna USAC 546059 Western Washington University 10 10 5 (1st) 5 (1st)
6 BENDLE, Nichola BC40734 Mighty Cycling 10 10 10 (1st)
7 KONG, Gowa PR011438 Glotman Simpson Cycling 10 10 10 (1st) (6th)
8 YIP, Ashley PR011441 Independent 10 10 10 (1st)
9 JOHNSTON, Emilly BC091012 Pendrel Racing, Naked Factory Racing 9 11 9 (2nd)
10 ARDUINI, Michelle BC40514 Liv cycling Vancouver 8 12 3 (3rd) 5 (1st) (DNF)
11 WALLIN, Caitlin BC99004 Cannondale 8 12 8 (3rd)
12 THODY, Kristine PRO11293 Glotman Simpson Cycling 7 13 7 (4th) (7th)
13 WELLER, Jane BC40411 TaG Cycling Race Team 6 14 4 (2nd) 2 (4th)
14 MARSHALL, Lauren BC98922 Mighty Cycling 6 14 6 (5th)
15 LEE, Melanie PR011250 Glotman Simpson Cycling 6 14 6 (5th)
16 COLES-LYSTER, Kaelen BC99120 TaG Cycling Race Team 5 15 5 (1st)
17 LEA, Jane TEMP_585175736893806 5 15 5 (1st)
18 DOUGLAS, Dierdre BC99631 5 15 5 (6th)
19 SCHINNERL, Sandra PR010083 Independent 5 15 5 (6th) (8th)
20 WINTERS, Shannon PR011810 4 16 4 (2nd)
21 GABANNA, Melanie BC40232 Independent 4 16 4 (2nd)
22 WILSON, Diana PR010653 Just Giver 4PD / Richmond Flyers 3 17 3 (3rd)
23 MOBUCHON, Tamara PR011590 Glotman Simpson Cycling 3 17 3 (8th)
24 TONNEMAN, Hannah PR010879 Glotman Simpson Cycling 2 18 (DNF) (6th) 2 (4th)
25 MORANO, Maria PR011473 Glotman Simpson Cycling 2 18 1 (5th) 1 (5th)
26 MORANO, M PR011473 Independent 1 19 1 (5th)


Cat 5 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 1-1
Apr 07, 2019
Top 5
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 1-1
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 FERRUCCI, Peter BC40773 None 21 9 (2nd) 3 (3rd) 8 (3rd) (DNF) 1 (5th) (6th)
2 FORD, Lenny TEMP Independent 15 6 5 (1st) 10 (1st)
3 KNOTT, Alex BC012282 Independent 13 8 4 (2nd) 9 (2nd)
4 HO, Timothy PR011262 Just Giver 4PD / Richmond Flyers 12 9 5 (1st) 4 (2nd) 3 (3rd)
5 CLARKSON, Mikhail PR011768 Independent 10 11 10 (1st)
6 KIRK, Thomas PR011442 Escape Velocity pb Fortius 8 13 3 (3rd) 5 (1st)
7 WISHLOW, Kevin BC012262 Glotman Simpson Cycling 8 13 8 (3rd)
8 STEEL, Derek PR011180 CVCC 8 13 7 (4th) 1 (5th)
9 SSHOTCHKISS, Lachlan BC090189 Dr Walker Sports Chiropractor Cycling Team 6 15 (DNF) 6 (5th)
10 MCGOWAN, Rob PRO11914 Independent 5 16 5 (1st)
11 FORD, Lenny TEMP_075150934451368 5 16 5 (1st)
12 HOWE, Torin PRO11307 Independent 5 16 5 (1st)
13 CLARKSON, Mikhail PR011159 Independent 5 16 5 (1st)
14 BATURIN, Shawn BC011946 4 17 4 (2nd)
15 LAYCO, Jomar PR011618 Escape Velocity pb Fortius 4 17 4 (2nd)
16 DAERENDINGER, Michael BC001476 Glotman Simpson Cycling 4 17 4 (2nd)
17 UJFALUSI, Joseph PR011478 Escape Velocity pb Fortius 3 18 3 (3rd)
18 DJURASIC, Viktor TEMP Glotman Simpson Cycling 3 18 3 (3rd)
19 MULLDOON, M TEMP_430362537637258 2 19 2 (4th)
20 URBANSKI, Michal PR011707 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 2 19 (DNF) 2 (4th)
21 ANDREWS, Duncan BC40767 Independent 2 19 2 (4th)
22 BERG, ben BC40195 Independent 2 19 2 (4th)
23 WATTERS, Lily BC012256 1 20 1 (5th)


Master C/D (Open)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 1-1
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 1-1
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 MCKAY, Steve PR011498 Escape Velocity 26 5 (6th) 4 (2nd) 7 (4th) (DNF) 7 (4th) 3 (3rd) (11th) (8th) (9th)
2 MCLAREN, Bob PR011471 Escape Velocity 25 1 3 (8th) 4 (2nd) 10 (1st) 3 (3rd) 1 (5th) 4 (2nd)
3 STATTON, Mitch PR011683 United Velo 23 3 9 (2nd) 10 (1st) 2 (4th) (12th) 2 (4th)
4 MUSSATO, Brent PR011484 United Velo 21 5 7 (4th) 9 (2nd) 5 (1st)
5 LYALL, David BC40324 United Velo 17 9 4 (7th) 5 (1st) 8 (3rd)
6 CHAN, Albert PR011369 United Velo 15 11 10 (1st) 5 (1st)
7 WHITTINGHAM, Chet PRO11767 United Velo 13 13 8 (3rd) 4 (2nd) (11th) 1 (5th)
8 ALGORTA, martin BC99705 Independent 10 16 5 (6th) (16th) (7th) 5 (1st)
9 MELHADO, Ian BC99283 Escape Velocity pb Fortius 9 17 3 (3rd) 4 (2nd) 2 (4th) (10th)
10 PARKER, Ian BC092029 West Coast Cycling 9 17 9 (2nd)
11 FISHER, Jakub PR011666 8 18 8 (3rd) (DNF)
12 BARTON, Jason BC091607 Atomic Racing Club 8 18 6 (5th) 2 (4th)
13 HLADCHUK, Brent PR011695 TC Cycling Club Society 7 19 6 (5th) 1 (5th) (13th) (7th)
14 DUFFEY, Patrick PR011710 United Velo 7 19 4 (7th) (8th) 3 (8th) (DNF) (14th) (15th) (11th)
15 KARU, Kalle PR011191 No team 6 20 3 (3rd) 3 (3rd)
16 WILSON, Jeff PRO11773 Independent 6 20 6 (5th) (9th) (15th) (17th)
17 O'MAHONY, Sean BC091105 Langlois Brown Racing 5 21 5 (1st)
18 HUGHES, Ritchie BC99322 Tripleshot Cycling Club, Victoria Breakaway Cycling Club 5 21 5 (1st)
19 ROBERTS, David PR011537 Glotman Simpson Cycling 5 21 5 (1st)
20 CLARK, John PR011539 Mighty Cycling 5 21 5 (6th) (7th)
21 LYALL, David BC98864 United Velo 4 22 4 (2nd)
22 FRIESEN, Dwayne BC40545 Independent 4 22 (12th) 4 (2nd) (6th)
23 BELL, Jeffrey BC40829 Independent 4 22 4 (7th)
24 WESTERBERG, Brian BC001035XXX 2 24 2 (4th)
25 ALLINA, mike BC097023 Mike Allina 1 25 1 (5th) (10th) (10th) (8th)
26 MITCHELL, Paul PR011623 Escape Velocity pb Fortius 1 25 1 (5th)


Masters (Open)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 2-2
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 2-2
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 WERNER, Jeffrey BC090584 Langlois Brown Racing 43 10 (1st) 10 (1st) 10 (1st) 3 (3rd) 5 (1st) 5 (1st)
2 USBORNE, Matt BC99755 Independent 23 20 9 (2nd) 5 (6th) 4 (2nd) (26th) 5 (1st)
3 MARCOTTE, Vincent BC99001 Langlois Brown Racing 19 24 1 (5th) 6 (5th) 4 (2nd) 5 (1st) 1 (5th) 2 (4th)
4 BRADFORD, Wayne BC40456 United Velo 18 25 7 (4th) 5 (1st) 6 (5th)
5 COSTELLO, Richard BC99223 Steed Cycles 18 25 9 (2nd) (6th) 7 (4th) 2 (4th)
6 MAYER, Uli BC98822 Glotman Simpson Cycling 14 29 8 (3rd) 3 (3rd) 3 (8th) (15th) (7th) (6th) (16th)
7 MOFFAT, Paul BC99447 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 13 30 5 (6th) (19th) 8 (3rd) (30th) (DNF)
8 GOGUEN, Scott BC99780 Independent 11 32 7 (4th) (9th) 3 (3rd) (27th) 1 (5th)
9 BRADFORD, Wayne BC98886 United Velo 9 34 5 (1st) 4 (7th) (11th) (8th) (6th)
10 LONEY, Richard BC99023 FULGAS CYCLING CLUB 9 34 9 (2nd)
11 SHERMAN, Mark BC090997 Langlois Brown Racing 8 35 3 (3rd) (11th) 2 (4th) 3 (3rd) (15th)
12 MARCOTTE, Vincent BC40510 Langlois Brown Racing 8 35 8 (3rd)
13 JOHNSON, Dave BC98963 Pender Racing p/b BICICLETTA 7 36 4 (2nd) 3 (3rd)
14 WOOD, Jonathan BC090589 Langlois Brown Racing 6 37 6 (5th) (13th) (31st) (20th)
15 JABLONSKI, Kelly BC090636 Just Giver 4PD 5 38 5 (1st)
16 SAVAGE, Shane BC99079 Mighty Cycling 5 38 5 (6th) (26th) (17th)
17 MELLISH, Trevor PR011345 United Velo 4 39 (DNF) 4 (2nd) (11th) (18th) (31st) (7th) (16th) (21st) (10th)
18 ANDERSON, Quinn BC091922 Mighty Cycling 4 39 (10th) (15th) (10th) (14th) 4 (2nd)
19 FRIESEN, Nick BC098292 Victoria Breakaway Cycling Club 4 39 4 (2nd)
20 MEULEMAN, Mark TEMP Este Racing 4 39 4 (2nd)
21 BENTLEY, Darin PR011171 United Velo 4 39 4 (7th) (8th) (8th) (22nd)
22 HAUGHIAN, andrew BC99201 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 4 39 4 (7th) (11th) (12th) (31st) (13th)
23 WALSH, Nathan BC98927 Riverway Dental Racing 3 40 (12th) (13th) 3 (3rd) (19th) (11th) (21st)
24 BAYLES, Clarke PR011514 FULGAS, Fraser Valley Road Cycling Club, Fraser River Fuggitivi 3 40 3 (8th)
25 HAHN, Eugene BC092631 Victoria Wheelers Cycling Club 3 40 3 (8th)
26 WEGNER, Michael BC99649 Langlois Brown Racing 2 41 (11th) (14th) (32nd) (29th) 2 (4th) (9th) (18th) (29th)
27 BERKELEY, Michael BC091068 Steed Cycles 2 41 2 (4th) (18th) (26th)
28 CAMPBELL, Garth BC096559 Victoria Breakaway Cycling Club 2 41 2 (4th)
29 BULA, Jon BC99183 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 1 42 (7th) (9th) 1 (5th) (14th)
30 HAGAN, Adrian BC096925 Just Giver 4PD 1 42 1 (5th)
31 DAWSON, Michael BC091672 Victoria Breakaway Cycling 1 42 1 (5th) (13th) (DNF)


Cat 3 (Open)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 2-2
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 2-2
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 TOMLIN, Travis BC99356 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 22 2 (4th) 7 (4th) 4 (2nd) 4 (2nd) (6th) (9th) 5 (1st)
2 BONAR, Mark 99941 JUKEBOX CYCLING TEAM 18 4 10 (1st) 4 (2nd) (12th) 4 (2nd)
3 HILL, Andy BC098232 Gastown Cycling Association 17 5 7 (4th) 2 (4th) 3 (8th) (8th) 5 (6th) (7th) (8th) (20th)
4 IVANY, Carsten PR011803 Team GIANT Vancouver 15 7 3 (3rd) 9 (2nd) 1 (5th) 2 (4th)
5 SMITH, Kevin BC99740 Gastown Cycling 14 8 3 (3rd) 3 (3rd) 5 (1st) (18th) 3 (3rd)
6 VAN DER SANDE, Marcus BC098575 Hewdog Racing 13 9 8 (3rd) 3 (3rd) 2 (4th)
7 MELTON, Wiley USA19990529 Highline Racing 12 10 4 (2nd) 8 (3rd)
8 TOMLIN, Travis BC097214 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 12 10 3 (8th) 9 (2nd)
9 UTLEY, Martin BC99244 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 12 10 8 (3rd) 4 (7th) (13th) (15th) (16th) (13th) (DNF)
10 GLOVER, Cole PR011722 Oak Bay Wheelers 11 11 5 (1st) 2 (4th) 4 (2nd)
11 PAULY, Ethan BC99625 TaG Cycling Race Team 10 12 5 (1st) 2 (4th) 3 (3rd)
12 COX, Matthew BC99101 Glotman Simpson Cycling 10 12 10 (1st) (DNF)
13 KELLY, Declan BC40599 None 10 12 10 (1st) (15th)
14 UTLEY, Kalum BC99134 Super Vacation 10 12 6 (5th) 4 (2nd) (7th) (16th) (14th)
15 MCBEATH, Evan BC40613 Cannondale 9 13 9 (2nd) (6th) (11th)
16 SHMIDT, Artem 478579 n/a 7 15 (DNF) 7 (4th)
17 PERALTA ELGUETA, Pedro BC98855 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 7 15 (9th) 6 (5th) (12th) 1 (5th)
18 BROWN, MATTHEW PR011259 Mighty Cycling 6 16 6 (5th) (9th) (12th) (10th) (10th) (10th) (DNF)
19 MATTHEWS, Michael BC40300 Gastown Cycling Association 6 16 1 (5th) 5 (6th)
20 BASTIAN, Trevor BC097979 Glotman Simpson Cycling 5 17 5 (1st)
21 PARLEE, Damian BC99428 Independent 5 17 5 (1st)
22 SCOTT, Kevin BC098451 Capa Tosta 5 17 5 (1st)
23 THERRIEN, Cody BC40549 Victoria Wheelers Cycling Club 5 17 5 (6th)
24 SANCHEZ, Emmanuel BC098262 Independent 4 18 1 (5th) 3 (8th) (8th) (8th) (12th)
25 OLSON, Ryan BC99593 Independent 4 18 4 (7th) (14th) (14th) (8th)
26 KLASSEN, Jesse PR010587 Independant 4 18 (11th) (10th) 4 (7th) (19th)
27 STOREY, Quinn BC090216 Cannondale 3 19 3 (3rd) (6th) (6th) (7th) (DNF)
28 LAFRAMBOISE, Taro BC99484 Victoria Wheelers Cycling Club 2 20 2 (4th) (DNF) (DNF)
29 BASTIAN, Trevor BC98918 Glotman Simpson Cycling 2 20 (16th) 1 (5th) 1 (5th) (18th) (DNF)
30 WEGNER, Michael BC99649 Langlois Brown Racing 1 21 1 (5th)


Cat 4 (Open)

Pos Name License Team Points Gap Murchie West-Road Race-1
Apr 19, 2019
Top 8
Aldergrove West-Race 1-1
Apr 07, 2019
Top 5
Bradner Long-Road Race-1
Apr 06, 2019
Top 8
Aldergrove Long-Road Race-1
Mar 31, 2019
Top 5
Atomic Long-Road Race-1
Mar 24, 2019
Top 8
Aldergrove East-Warp Speed 16km-3
Mar 17, 2019
Top 5
Aldergrove East-Race 1-1
Mar 17, 2019
Top 5
Bradner-Road Race-1
Mar 16, 2019
Top 5
Thunderbird-Road Race-1
Mar 09, 2019
Top 5
Hougan-Road Race-1
Mar 02, 2019
Top 5
1 KRYT, Garrett BC096308 Mighty Cycling 24 10 (1st) 5 (6th) 3 (3rd) 6 (5th) (38th)
2 HOGMAN, Samuel BC40679 Victoria Wheelers Cycling Club 19 5 8 (3rd) 5 (1st) 1 (5th) 5 (1st) (6th)
3 VAN KNOTSENBURG, Steve BC40771 JUKEBOX CYCLING TEAM 17 7 10 (1st) (13th) 4 (2nd) 3 (3rd)
4 THERRIEN, Cody BC40549 Victoria Wheelers Cycling Club 16 8 10 (1st) 2 (4th) 4 (2nd) (15th) (7th) (8th)
5 KERESZTES, Kevin BC40779 Casual Friday Cycle Club 15 9 7 (4th) 3 (3rd) 5 (1st) (8th)
6 SZYMANOWSKI, Mathew PR011594 Victoria Wheelers Cycling Club 14 10 (DNF) 5 (1st) 9 (2nd)
7 OTERO, sebastian PR011378 Independent 14 10 9 (2nd) (6th) 3 (8th) (7th) 2 (4th) (15th) (6th)
8 MCBEATH, Evan BC99214 Cannondale 12 12 4 (2nd) 4 (7th) 4 (2nd) (11th) (31st)
9 FRANCIS, Peter BC40591 Mighty Cycling 12 12 6 (5th) 3 (8th) (11th) (27th) (24th) 3 (3rd) (28th)
10 KILPATRICK, Angus PR011646 No team 9 15 9 (2nd)
11 FOUCART, Pierre PR011267 Glotman Simpson Cycling 8 16 4 (2nd) (10th) 3 (3rd) 1 (5th)
12 FLOWER, Tom PR011981 Steed Cycles 8 16 8 (3rd)
13 RICHARDSON, Evan BC40526 Cannondale 8 16 8 (3rd)
14 SHEEL, William (Bill) BC99272 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 7 17 (DNF) 5 (1st) (7th) (7th) (6th) 2 (4th) (19th)
15 KARU, Kalle PR011191 No team 7 17 7 (4th) (22nd) (14th) (7th)
16 FLOWER, Tom PR010022 Independent 7 17 7 (4th) (9th)
17 GRONSDAHL, Stefan BC40743 UBC Cycling Club 6 18 6 (5th) (12th) (11th)
18 DAVIDSON, Jeff PR010001 United Velo 5 19 5 (1st)
19 KELLY, Declan BC40599 None 5 19 5 (1st)
20 MOORE, Manu BC40423 Cannondale 5 19 1 (5th) 4 (7th) (DNF) (24th) (25th)
21 CRAGG, Coby BC097070 United Velo 5 19 5 (6th)
22 KONG, HUAIEN BC98831 United Velo 5 19 5 (6th) (6th) (7th)
23 SOSNOWSKI, Emil-Peter BC40585 United Velo 4 20 (9th) (DNF) 4 (2nd)
24 MICHAELS, Zachary BC40409 Independent 4 20 4 (2nd)
25 HO, Timothy PR011262 Just Giver 4PD / Richmond Flyers 4 20 (14th) 3 (3rd) 1 (5th) (DNF) (10th) (12th)
26 VUKSIC, Jovan PR011667 None 4 20 4 (7th) (15th)
27 BRIONES, B PR011728 South Delta Riders 3 21 3 (3rd)
28 SATO, Marc BC40466 JustGiver Richmond Flyers, Just Giver 4PD 3 21 3 (8th) (6th) (18th)
29 WELLS, Julian TEMP Independent 2 22 2 (4th)
30 RICHARDSON, Evan BC98941 DEVO pb Fortius 2 22 2 (4th) (DNF)
31 LEPPER, Andrew PR011501 Gastown Cycling 2 22 (9th) 2 (4th)
32 WOODS, Michael PR011359 Odlum Brown Cycling Club 2 22 2 (4th)
33 SKINNER, Matt PR011765 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 1 23 (16th) 1 (5th) (35th)
34 RICHARDSON, Matthew BC40594 United Velo 1 23 (DNF) (20th) 1 (5th) (9th)
35 TRINAJSTIC, Boris BC40496 UBC Cycling Team 1 23 (10th) 1 (5th)


Cat 3 (Men)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-11:00 AM-2
Apr 20, 2019
Top 5
1 IVANY, Carsten PR011803 Giant vancouver 5 5 (1st)
2 TOMLIN, Travis BC097214 PenderFund p/b Neighbourhood Holdings 4 1 4 (2nd)
3 THERRIEN, Cody BC40549 Victoria Wheelers Cycling Club 3 2 3 (3rd)
4 BENJAMIN, Blair BC090724 Four Winds Racing p/b Four Winds Brewing 2 3 2 (4th)
5 LAFRAMBOISE, Taro BC99484 Victoria Wheelers Cycling Club 1 4 1 (5th)


Cat 4 / Novice (Men)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-9:00 AM-1
Apr 20, 2019
Top 5
1 VAN KNOTSENBURG, Steve BC40771 JUKEBOX CYCLING TEAM 5 5 (1st)
2 PARRISH, Campbell BC98892 DEVO pb Fortius 4 1 4 (2nd)
3 SCOTT, Cody BC091657 Escape Velocity 3 2 3 (3rd)
4 RICHARDSON, Evan BC40526 Cannondale 2 3 2 (4th)
5 FISHER, Jakub PR011666 1 4 1 (5th)


Cat 4 / Novice (Women)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-9:00 AM-1
Apr 20, 2019
Top 5
1 SCHINNERL, Sandra PR011476 Escape Velocity 5 5 (1st)
2 COLES-LYSTER, Kaelen BC99120 TaG Cycling Race Team 4 1 4 (2nd)


Elite (Men)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-11:00 AM-2
Apr 20, 2019
Top 5
1 DAVIES, Dylan BC40655 Langlois Brown Racing 5 5 (1st)
2 BUCKOSKY, Kyle BC090287 Trek Red Truck Racing 4 1 4 (2nd)
3 KINNEY, Nigel BC090524 Langlois Brown Racing 3 2 3 (3rd)
4 MURISON, Alexander BC097957 Trek Red Truck Racing 2 3 2 (4th)
5 PLANT, Sherwood BC40612 Langlois Brown Racing 1 4 1 (5th)


Elite (Women)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-11:00 AM-2
Apr 20, 2019
Top 5
1 COLES-LYSTER, Maggie BC090672 Pickle Juice Pro Cycling 5 5 (1st)
2 SIMONSON, Holly BC99195 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 4 1 4 (2nd)
3 SCHAEFFER, Michele BC98852 Trek Red Truck Racing P/B Mosaic Homes 3 2 3 (3rd)
4 KIT, Kristen BC095335 Rise Racing 2 3 2 (4th)
5 ENNS, Katherine BC99090 Mighty Cycling 1 4 1 (5th)


Master (Men)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-11:00 AM-2
Apr 20, 2019
Top 5
1 WERNER, Jeffrey BC090584 Langlois Brown Racing 5 5 (1st)
2 USBORNE, Matt BC99755 Independent 4 1 4 (2nd)
3 BROOMHAM, Dean BC99291 Langlois Brown Racing 3 2 3 (3rd)
4 DELANEY, Jay BC090121 Lost Boys Hit Squad 2 3 2 (4th)
5 VAN DER VLIET, John BC40346 Trail Bicycles 1 4 1 (5th)


Youth (Men)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-9:00 AM-1
Apr 20, 2019
Top 5
1 BAYARD, jesse BC098489 DEVO pb Fortius 5 5 (1st)
2 BAYARD, luke BC098490 DEVO pb Fortius 4 1 4 (2nd)
3 INKSTER, Andreas TEMP Independent 3 2 3 (3rd)
4 RIGBY, Monty BC40095 Independent 2 3 2 (4th)
5 SKIDMORE, Vohn BC99261 Independent 1 4 1 (5th)


Youth (Women)

Pos Name License Team Points Gap Jeremie's Roubaix-9:00 AM-1
Apr 20, 2019
Top 5
1 RYTIR, Katrin BC096443 DEVO pb Fortius 5 5 (1st)
2 SWIERENGA, Sidney PRO11425 Independent 4 1 4 (2nd)
3 KHRISANOVA, Elizabeth TEMP Independent 3 2 3 (3rd)
4 WOOLES, Zoe TEMP Independent 2 3 2 (4th)


Point Structures

Regular Races Scored with Regular
1-5:54321
  • 2019-03-02 Hougan Road Race r1
  • 2019-03-09 Thunderbird Road Race r1
  • 2019-03-16 Bradner Road Race r1
  • 2019-03-17 Aldergrove East Race 1 r1
  • 2019-03-17 Aldergrove East Race 2 r2
  • 2019-03-17 Aldergrove East Warp Speed 16km r3
  • 2019-03-31 Aldergrove Long Road Race r1
  • 2019-04-07 Aldergrove West Race 1 r1
  • 2019-04-07 Aldergrove West Race 2 r2
  • 2019-04-20 Jeremies Roubaix 900 AM r1
  • 2019-04-20 Jeremies Roubaix 1100 AM r2
BCCup Races Scored with BCCup
1-8:109876543
  • 2019-03-24 Atomic Long Road Race r1
  • 2019-04-06 Bradner Long Road Race r1
  • 2019-04-19 Murchie West Road Race r1


Tie Breaking Rules

If two or more riders are tied on points, the following rules are applied in sequence until the tie is broken:

  1. number of 1st, 2nd, 3rd, 4th then 5th place finishes
  2. if still a tie, use finish position in most recent event

Powered by CrossMgr